Türkiye Tasarım Vizyonu 2030 Çalıştayı Tamamlandı

Tarih: 01.04.2023

Türkiye Tasarım Vizyonu 2030 Çalıştayı Tamamlandı

Türk Tasarım Danışma Konseyi Türkiye Tasarım Vizyonu 2030 çalıştayı İstanbul’da Bilişim Vadisinde 30-31 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirildi.

Türk Tasarım Danışma konseyinin genel sekreterliğini yöneten Türk Patent ve Marka Kurumu, Bilişim Vadisi ve Dünya Tasarım Örgütü’nün (WDO) işbirliği ile organize edilen Türkiye Tasarım Vizyonu Çalıştayı, Bilişim Vadisi’nde, Bilişim Vadisi Genel Müdürü İbrahimcioğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Arkasından Dünya Tasarım Örgütü yönetim kurulu üyesi ve ETMK başkanı Sertaç Ersayın tasarım, strateji ve sosyal inovasyon konulu bir açılış konuşması gerçekleştirdi. WDO başkanı David Kusuma açılış konuşmasında küresel tasarımın etkileri tasarımın küresel etkileri ile ulusal tasarım strateji çalıştayına WDO olarak katkı vermekten duyduğu memnuniyetini aktardı ve WDO Türkiye üyelerine üyelik rozetlerini takdim etti.

Türk Patent ve Marka kurumu başkanı Sn. Cemil Başpınar açılış konuşmasında Türk Tasarım Danışma konseyinin geçtiğimiz yıllarda verdiği onur ödülünü sahiplerini açıklayarak bu yılın onur ödülünü Sadık Karamustafa’nın aldığını açıkladı. Rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Karamustafa’nın ödülünü kızı Ayşe Karamustafa Türksoy, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Kacır’dan aldı.

T.C. Sanayi Bakanı Fatih Kaçar ile ise Türkiye’nin Sanayi politikaları ile tasarım ve inovasyon alanındaki gelişim yönünü destekleri ve yeni dönem için çalıştaya katlı verenlere başarılar diledi.

TPE’nin daveti ile tasarım meslek alanından farklı temsilciler ile Türk Tasarım Dayanışma konseyindeki üye kuruluşların temsilcileri ile meslek alanından davetli profesyoneller ve ETMK yönetim kurulu ve şube kurulundan temsilciler katıldı.

Profesyonellerin yanı sıra geleceğin tasarımcıları olacak üniversitelerin tasarım bölümlerinde okuyan ETMK öğrenci topluluğu da çalıştaya davet ettiklerini anımsatan İbrahimcioğlu, "Geleceğin tasarımcıları da geleceğin tasarımından ne beklediklerini neler yapacaklarını burada anlatmış olacaklar" dedi.

Çalıştayın tamamlanmasının ardından, her yıl dünyanın 4 ayrı bölgesinde gerçekleşen WDO Yönetim Kurulu Toplantısı da Türkiye’de gerçekleştirildi. Merkezi Montreal’de bulunan, 200 e yakın üyesi ve 80’den fazla ülkede temsilcisi olan dünyanın en büyük ve en üst tasarım örgütü WDO, tasarım alanındaki yeni stratejilerini bu toplantılarda belirliyor.

2 gün süren çalıştayda Türk uluslararası alanda tanıtılmasının amaçlandığı çalıştayda tasarım stratejisine yönelik tüm görüş ve öneriler kapsamlı şekilde değerlendirildi. Çalıştaya WDO icra ve yönetim kurulu üyeleri ve paydaşları, dünyadan ve Türkiye’den önde gelen sektör temsilcileri, akademisyenler ve tasarımcılar katıldı. "Global Tasarım Trendleri Çerçevesinde Türkiye Tasarım Stratejisi" ve "öngörülemeyen Koşullar için Tasarım" başlıklarında oturumlar düzenlendi.

Türk Tasarım Danışma Konseyi Türkiye Tasarim Vizyonu 2023 Çalıştayı öğrenci, mezun ve akademisyenlerimizle birlikte oldukça verimli geçti.

20230401-1.jpg

20230401-2.jpg

20230401-3.jpg

20230401-4.jpg