skip to Main Content
0-549-229 82 36 info@etmk.org.tr

ETMK üyesi Hakan Gürsu’nun büyük başarısı

Tasarımın Başkenti Milano’ya Türk Tasarımı Damgası

Avrupa Birliği’nin en önemli ve kapsamlı yeni tasarım yarışması kabul edilen A’ Design Award yarışması 2012-2013 yılı kazananları açıklandı. Geçtiğimiz yıl Türkiye’yi tasarımda dünya ikinciliğine taşıyan ekibi ile Dr.Hakan Gürsu, istikrarlı başarısını sürdürerek 12 tasarım ödülü ile bu yıl da “En çok ödül alan tasarımcı” unvanını korudu.

Tasarımın başkenti Milano’da her yıl düzenlenen yarışma ve ödül töreni etkinliğinde, bu yıl 66 ülkeden 3049 projenin katıldığı ve 456 tasarımın ödüle layık görüldüğü ifade ediliyor. Geçtiğimiz iki yıl içerisinde Türkiye’ye Avrupa Şampiyonluğunu getiren ODTÜ’lü Türk tasarım ekibinin bu yıl aldığı ödüller arasında öne çıkan tasarımlar şu şekilde;

Yaratıcı Ahşap Oyuncak Seti; tamamen çevreci malzemeden üretilen 72 parçalık set ile sayısız hayvan ve yaratık yapılabiliyor. Hayal gücü ve yaratıcılığı geliştiren oyuncak, jüri ve genel oylamada %99’un üzerinde beğeni toplayarak, Oyuncak kategorsinde birinciliğe ve Platin Ödüle layık görüldü. Snow 66 metre Yelkenli, Yat ve Deniz Araçları Kategorisinde birinci olan tekne, yenilikçi tasarımı ve aerodinamik özellikleriyle alanında öne çıkarak Altın Ödül sahibi oldu.

Solar Rapala; Balıkçılık alanında en büyük ödüle layık görülen ürün, güneş enerjisiyle çalışan bir balık yemi olarak derin sularda bile parlak LED ışığıyla kolay balık tutabilmeyi sağlıyor.

2006 yılında Ankara’da kurulan ve ODTÜ Teknokent bünyesinde inovasyon odaklı ürün tasarım hizmeti veren Designnobis ekibi, kurulduğu 6 yıl içerisinde 87. tasarım ödülüne ulaşmış bulunuyor. Ürün geliştirme alanında Dr. Hakan Gürsu ve ekibinin gerçekleştirdiği sayısız patent ve buluşla birlikte, tasarım merkezine olan yerli ve yabancı ilgi de giderek artıyor.

Uluslararası katılımın giderek arttığı, ülkemizden de önemli Türk markalarının çeşitli alanlarda ödüller kazandığı bu seçkin yarışmanın ödülleri 16 Nisan 2012 de İtalya’nın Milano kentinde büyük bir törenle dağıtılacak.

Ödüllü tasarımların yer aldığı yarışma linki ve Designnobis tasarımlarına ulaşılabilecek linkler aşağıdaki gibidir;

http://www.adesignaward.com/winners.php

http://www.designnobis.com

A’ Design Award 2012-2013 Hakan Gürsu, Dr ODTÜ / DESIGNNOBIS Kazanılan Ödüller

Yaratıcı Ahşap Oyuncak Seti – Oyuncak Kategorisi 1.si; Platin Ödül

Snow 66 metre Yelkenli – Yat ve Deniz Araçları Kategorisi 1.si; Altın Ödül

Solar Rapala Balık Yemi – Tarım ve Balıkçılık Kategorisi 1.si; Altın Ödül

LedMax Diş Dolgu Tabancası – Medikal Kategorisi; Altın Ödül

Rest Point Kişiye Özel Bekleme Noktası – Mobilya Kategorisi; Altın Ödül

Solbooth Çevreci İletişim Noktası – Kent Mobilyaları Kategorisi 2.si; Gümüş Ödül

V-Tent Araç Park ve Koruma Ünitesi – Enerji Ürünleri Kategorisi 1.si; Gümüş Ödül

Manta Sandalye – Mobilya Kategorisi; Gümüş Ödül

Satellite Rende – Mutfak Gereçleri Kategorisi; Gümüş Ödül

Flame Çevreci Çaydanlık – Zanaat Ürünleri Kategorisi; Gümüş Ödül

Trinova Ödül – Ödül Tasarımı Kategorisi 1.si; Bronz Ödül

Stream Beam Espresso Makinesi – Ev Aletleri Kategorisi; Bronz Ödül

Back To Top