0-549-229 82 36 info@etmk.org.tr
Icsid

ICSID 29. Genel Kurulu gerçekleşti

ETMK’nın üyesi olduğu ICSID’in 29. Genel Kurulu Güney Kore’nin Gwangju kentinde 17-18 Ekim 2015’te yapıldı. ETMK’yı Prof. Dr. Gülay Hasdoğan’ın temsil ettiği Genel kurulda, kurumun isminin değişiminden endüstriyel tasarımın yeniden tanımlanmasına kadar oldukça radikal değişim ve gelişim kararları alındı.

ICSID, ismini World Design Organisation (WDO) olarak değiştirdi. Buna bağlı olarak tüzüğünde önemli revizyonlar yaptı. Yeni tüzüğe ve yapılan değişikliklere aşağıdaki adreslerden ulaşılabilir.

http://uploads.icsid.org.s3.amazonaws.com/eXpress/GA/2015/July/RenewIcsid_DraftConstitution.pdf

http://uploads.icsid.org.s3.amazonaws.com/eXpress/GA/2015/July/Icsid_GA2015_Overview_Amendments.pdf

Yönetim Kurulunun raporuna aşağıdaki adresden ulaşabilirsiniz.

http://uploads.icsid.org.s3.amazonaws.com/eXpress/GA/2015/September/BoardReport_2013-2015_Final.pdf

Bilindiği gibi Endüstriyel Tasarım, Grafik Tasarım ve İç Mimarlık disiplinlerinin konseyleri ICSID, ICOGRADA ve IFI, International Design Alliance (IDA) altında birleşmişlerdi. Finansal ve organizasyonel sorunlar nedeniyle IDA 2013 yılında feshedildi. Daha sonra ICOGRADA, ismini ico-D (International Council of Design) olarak değiştirdi ve tasarımın tanımını genişletti. ICSID’in bu seneki Genel Kurulunda onayladığı isim ve tanım değişikliklerinin arka planında bu faktörlerin rol oynadığı konuşuluyor.

ICSID endüstriyel tasarımı yeniden tanımlamak için tüm üyeleri web üzerinden katkı yapmaya davet eden “Renew ID” başlığı altında bir hareket başlatmıştı. http://www.renewid.com

Burada toplanan görüşler doğrultusunda oluşturulan aşağıdaki endüstriyel tasarım tanımı Genel Kurulda duyuruldu ve web sitesinde yayınlandı:

“Industrial design is a strategic problem-solving process applicable to products, systems, services and experiences which results in innovation,  business success and a better quality of life.  It is a trans-disciplinary profession that links innovation, technology, business, research and customers in harnessing creativity and visualization to resolve problems and create solutions, reframing problems as opportunities with the intent of making a better product, system, service, experience or business, and providing new value and competitive advantage. Industrial Design is aware of economic, social, environmental and ethical aspects of its outcome aimed at creating a better world.”

http://www.icsid.org/about/about/articles31.htm

2018 yılı için Dünya Tasarım Başkenti (World Design Capital), Mexico-city olarak ilan edildi.

President Elect (Bir sonraki dönem başkanı) pozisyonuna Mrs. Luisa Bocchietto, (Associazione per il Disegno Industriale, Italy) seçildi.

Türkiye’den Prof. Dr. Alpay Er’in de aday olduğu Yönetim Kurulu yapılan seçim sonucunda aşağıdaki gibi belirlendi:

Mr. Shikuan Chen, Taiwan Design Center, Taiwan (Chinese Taipei)

Ms. Vivian Wai Kwan Cheng, Hong Kong Design Centre, Hong Kong SAR

Prof. Alpay Er, Ozyegin University, Turkey

Mr. Mario Gagnon, Association of Canadian Industrial Designers, Canada

Prof. Yongqi Lou, College of Design and Innovation, Tongji University, China

Ms. Eunjoo Maing, Korea Institute of Design Promotion, South Korea

Mr. Gilles Rougon, Ecole nationale superieure des Arts Decoratifs, France

Mr. Srini Srinivasan, LUMIUM Inc., United States

Dr. Makoto Watanabe, Chiba University, Japan

Endüstriyel tasarımın topluma karşı sorumluluğunu ve iş yaşamına ve yenileşime etkisini vurgulayan, ürün tasarımının yanı sıra sistem, hizmet ve deneyim tasarımını da kapsamına alan yeni meslek tanımı Meslek Kuruluşumuzun ilgili faaliyetlerine de girdi oluşturabilir.