Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu (ETMK) derneği,1988 yılında Ankara’da bir grup endüstriyel tasarımcı tarafından kuruldu. Derneğin İstanbul Şubesi 1998, İzmir Şubesi 2010 ve Ankara Şubesi 2012 yılında açıldı.

ETMK, Türk endüstrisine endüstriyel tasarım mesleğini tanıtmak ve tasarımın yaygın olarak kullanmasını teşvik etmek amacıyla sergiler düzenlemekte, tasarlanan ürünlerin niteliğini yükseltmek amacıyla ödüller vermektedir. 1994 yılından bu yana sıklaşan aralıklarla düzenlediği sergilere, endüstriyel tasarımcıları ve üretici firmaları tasarımlarıyla katılmaya davet ederek, tasarımcılarla endüstriyi buluşturmaktadır.
ETMK, ürün tasarımı sergilerinin ilkini, kuruluşunun beşinci yılında Designers’ Odyssey ’94 sergisiyle gerçekleştirdi. İlk olarak Eylül 1994’de Ankara Altınpark Expo Center’da Yapı Fuarı beraberinde, ardından Ekim 1994’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü tarafından düzenlenen Uluslararası Tasarım Sempozyumu kapsamında yer alan bu sergi, Türkiye’deki ilk ürün tasarımı sergisiydi. 33 tasarımcının yüzü aşkın ürünle katıldığı bu sergide Endüstriyel Ürünler Kategorisinde beş, Kavramsal Projeler Kategorisinde iki, Öğrenci Projeleri Kategorisinde dört ürüne toplam onbir ETMK’94 Tasarım Ödülü verildi.
ETMK, Kasım 1998’de Nurus ana sponsorluğunda Tüyap Beylikdüzü fuar alanında Designers’ Odyssey ‘98: Türk Tasarımcılarının Serüveni sergisinin ikincisini gerçekleştirdi. 107 tasarımcının 256 ürünle katıldığı sergide uluslararası bir seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda, üç ürüne ETMK ’98 Ürün Tasarımı Ödülü, yaklaşık 150 öğrenci projesinden oluşan Öğrenci Projeleri Sergisinden dört projeye ETMK ’98 Özendirme Ödülü verildi.figure2a

Türk tasarımını yurtdışında tanıtmak amacıyla ETMK, Eylül 1995’te Tayvan’daki ICSID ’95 Uluslararası Tasarım Kongresi beraberinde yer alan Tidex’95 Uluslararası Tasarım Fuarına katılarak 200 saydamdan oluşan bir gösteri gerçekleştirdi. Etkinlik Tayvan basınında da yer aldı.

ETMK, 10-14 Eylül 2003 tarihleri arasında Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen “ADesign Fair 2003” fuarında, küresel pazardaki rekabetçi ortamda önemli bir rol oynayan ürün tasarımını tanıtmak, bu alanda Türkiye’deki birikimi ortaya çıkarmak, endüstri-tasarımcı ilişkisini güçlendirmek amacıyla ETMK “Sınırların Ötesine” Ürün Tasarımı Sergisi ile yer aldı. Aynı sergi TIM tarafından düzenlenen “Artı Değer” Tasarım Sergileri kapsamında Ocak 2004’te Yenibosna’daki Dış Ticaret Kompleksinde, Temmuz 2004’te Gaziantep’te yer aldı.

tarihceETMK, Messe-Frankfurt’un daveti üzerine Tendence Lifestyle 2004 fuarına Design from East to West – Designers from Turkey sergisiyle katıldı. Frankfurt’daki sergi ADesign Fair 2004 kapsamında 6-10 Ekim 2004 tarihlerinde İstanbul’da ilk kez Türk kamuoyuna sunuldu. Aynı sergi dijital imajları ile aynı tarihlerde gerçekleştirilen INTERLIGHT 2004 fuarında da izleyicilerle buluştu.

ETMK, 2004 yılında ADesign Fair kapsamında ADesign Fair 2004 Yılın Tasarımı Ödülünün organizasyonunu destekledi ve ETMK 2004 Genç Tasarımcı Ödülünü verdi.

ETMK, 2005 yılında İstanbul Tasarım Haftası kapsamında ADesign Fair 2005 Yılın Tasarımı Ödülünün organizasyonunu destekledi. Türk tasarımının bugününü ve geleceğini temsil eden genç tasarımcıları teşvik etmek amacıyla ETMK 2005 Genç Tasarımcı Ödülünü verdi.

Tasarımın ülkemiz için artan rekabetçi önemini toplumsal gündemimize taşımak amacıyla, ETMK, 27-30 Ekim 2005 tarihlerinde, Tüyap-Beylikdüzü’nde Marketingist 2005 Pazarlama Fuar ve konferansı kapsamında 2000’lerde Tasarımla Fark Yaratanlar sergisini düzenledi. Tifaş ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından desteklenen bu sergi ile son beş yılda Türkiye’de üretilmiş endüstriyel tasarımlarıyla fark yaratan ve üstünlük kazanan ürünler, Türk kamuoyuna, endüstrisine, reklam, pazarlama ve tasarım sektörlerine sunuldu.

Tasarımın rekabetteki önemini vurgulamak amacıyla ETMK, Marketingist Pazarlama Fuarındaki sergilerine 2006 yılında Tasarımla Kazananlar ETMK 2006 Ürün Tasarımı Sergisi ile devam etti. Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Tifaş’ın sponsorluğunda 28 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında Tüyap-Beylikdüzü’nde gerçekleştirilen sergiye yaklaşık 12 sektörden 66 ürün tasarımı katıldı. Seçici Kurulun değerlendirmeleri sonucu, katılan ürünler arasından 5‘i, Tasarımla Kazananlar ETMK 2006 Ödülünü almaya değer bulundu. Ödül kazanan ürünler Finlandiya Büyükelçiliği katkısıyla düzenlenen ve çağdaş Fin tasarımından örnekler içeren “Global-Local Helsinki” tasarım sergisi ile beraber İTÜ Taşkışla 102 nolu sergi salonunda 6 – 22 Aralık 2006 tarihleri arasında sergilendi.

ETMK, Marketingist Pazarlama Fuarındaki sergilerine 2007 yılında Tasarımla Kazananlar sergilerinin ikincisi ile devam etti. ile devam etti. 20 – 23 Eylül 2007 tarihleri arasında TÜYAP Beylikdüzü’nde Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Tifaş’ın sponsorluğunda gerçekleştirilen Tasarımla Kazananlar ETMK 2007 Ürün Tasarımı Sergisinde 47 tasarımcıya ait son üç yılda üretilmiş ve pazara sunulmuş 48 ürün yer aldı. Seçici Kurulun değerlendirmeleri sonucu, katılan ürünler arasından 4’ü, Tasarımla Kazananlar ETMK 2007 Ödülünü almaya değer bulundu.

dt_01ETMK kuruluşunun 20.yıldönümünü kutlarken, ülkemizde endüstriyel tasarımın stratejik önemini vurgulamak amacıyla bir ödül sistemi geliştirdi. Bu sistem Dış Ticaret Müsteşarlığı (bugün Ekonomi Bakanlığı), Türkiye ihracaatcılar Meclisi ve ETMK tarafından Turquality programı dahilinde uygulamaya geçirildi. İlki 2008 yılında olmak üzere iki yılda bir düzenlenen Design Turkey ödülleri ICSID (Uluslararası Endüstriyel Tasarım Toplulukları Konseyi) tarafından da onaylandı. Design Turkey Ödülleri, tasarımı, üretimi veya marka sahipliği T.C. kökenli olan, piyasaya sunulmuş ürünleri değerlendirmektedir.